Blog Layout

Paulina Bohdanowicz • Apr 15, 2019

Czy masz kontrole nad swoim piciem?

Czy faktycznie kontrolujesz to, ile pijesz, i możesz śmiało powiedzieć, że picie alkoholu jest po prostu nawykiem, a nie uzależnieniem? Co to właściwie znaczy mieć kontrolę nad piciem?


Większość z nas uważa, że jest ogromna różnica między „normalnym pijącym” (któremu sporadycznie zdarzy się wypić za dużo) a alkoholikiem. Przecież 90% dorosłych pije i na ogół doskonale nad sobą panuje. A to, że może czasami przechylą o jednego za dużo i stają się wtedy nieco porywczy, kłótliwi albo urwie im się film, to nic takiego. Takie sytuacje przytrafiają się nawet ludziom, którzy na ogół świetnie panują nad swoim piciem. Traktują oni alkohol jako miły dodatek do spotkań towarzyskich albo do relaksowania się i radzenia sobie z trudami życia. 

Ale alkoholik? To już zupełnie inna kwestia. Alkoholizm to jest poważna choroba – porównywalna do uzależnienia od heroiny – na którą właściwie nie ma lekarstwa. Alkoholicy mają poważny problem i bywają nawet zagrożeniem dla społeczeństwa. Można by powiedzieć, że „normalne picie” wiąże się właściwie z samymi przyjemnościami, ale alkoholizm wręcz przeciwnie. Czy aby na pewno? 


W podręcznikach AA alkoholik opisywany jest jako bardzo nieszczęśliwa osoba, chcąca cieszyć się życiem tak jak kiedyś, ale jednocześnie niepotrafiąca sobie wyobrazić życia bez alkoholu. Osoba ta żyje w tragicznej iluzji i nadziei, że nastąpi cud, dzięki któremu kiedyś odzyska kontrolę nad swoim piciem.

Każdy pijący człowiek powinien więc sprawdzić, czy jest nadal klasyfikowany jako „normalny pijący”, który cieszy się życiem, czy może wchodzi już w strefę, w której nie potrafi sobie wyobrazić radosnego życia bez alkoholu.

Okazuje się jednak, że na to pytanie nie jest tak łatwo odpowiedzieć. Zerknijmy, co sugerują eksperci. 

Na przykład doktor Christiaan Barnard, szanowany kardiochirurg, który jako pierwszy przeprowadził transplantację ludzkiego serca, twierdzi: Proces wpadania w alkoholizm może zająć od 2 do 60 lat, ale średnio zajmuje od 10 do 15 lat. Może wydawać Ci się, że jesteś odporny, ale nie daj się zwieść pozorom.

Biorąc pod uwagę, że większość ludzi zaczyna pić w wieku 18 lat, praktycznie każdy ma duże szanse, żeby stać się alkoholikiem.

Wiele stron medycznych odsyła nas do testów, quizów i kwestionariuszy, które mają pomóc nam zidentyfikować, czy jesteśmy alkoholikami. Robiłeś sobie kiedyś taki test? Jest ich mnóstwo. 

Pytania w tego typu testach są różne, ale najczęściej zadawane bazują na następujących zagadnieniach: 
  •  Czy pijesz, żeby radzić sobie z problemami?
  •  Czy zdarza Ci się pić rano, żeby uporać się z kacem?
  •  Czy zdarza Ci się pić samemu?
  •  Czy urywa Ci się czasem film podczas picia?
  •  Czy pijąc w towarzystwie, masz wrażenie, że inni piją za wolno? (Być może pijesz sekretne kolejki lub przychodzisz na imprezę już po drinku)
Pod koniec takiego testu otrzymujesz informacje, że jeśli odpowiedziałeś twierdząco na jedno lub więcej pytań, być może jesteś na dobrej drodze, żeby stracić kontrolę nad piciem. Jeśli masz wątpliwości, test sugeruje, żebyś skonsultował się z lekarzem. Czasem przeczytasz też, że może nie musisz zupełnie zaprzestać picia, ale próbować je kontrolować.

Eksperyment towarzyski 

Alan Carr opisuje w jednej ze swojej książek eksperyment towarzyski, który przeprowadził na imprezie urodzinowej. Zanim jeszcze goście poczuli się upojeni, Alan zadał im pytanie „Kim jest alkoholik?”  

Na imprezie obecnych było 6 osób:
  • 2 osoby pijące sporadycznie, tylko na imprezach. Nie przepadają za alkoholem i piją właściwie tylko po to, żeby się dopasować;
  •  1 osoba, którą społeczeństwo określiłoby jako „normalny pijący”. Pije dość często, ale wydaje się mieć nad tym kontrolę;
  • •3 osoby, które właściwie każdy uważa za alkoholików. Choć one się za takowych nie uważają, każdy, kto je zna, wie, że straciły kontrolę nad piciem dawno temu. 

Konwersacja zrobiła się dość burzliwa, ale żaden z obecnych nie określił alkoholika jako kogoś, kto stracił kontrolę nad piciem. 
  • Jeden z alkoholików przyznał, że pije nie dla przyjemności, ale dlatego, że potrzebuje tego, żeby odnaleźć się w sytuacjach towarzyskich. 
  •  Drugi z alkoholików unikał odpowiedzi na pytanie i spędził resztę wieczoru, opisując, jak znakomicie potrafi panować nad swoim piciem. 
  • Trzeci z alkoholików, mimo że fizycznie obecny, umysłowo był już w swoim świecie, więc nie udzielał się w dyskusji. 
  • Pięcioro biorących udział w dyskusji nieugięcie twierdziło, że piją, bo lubią. 

Alkoholik, który początkowo przyznał, że potrzebuje picia do sytuacji towarzyskich, dodał:
Moja Babcia wypija lampkę w wina, raz w roku na święta. Wuj Tadeusz natomiast musi się napić, żeby w ogóle wstać z łóżka, i pije przez resztę dnia, dopóki nie straci przytomności. Gdzieś między tymi dwoma są miliardy innych pijących na całym świecie.

Trudno zaprzeczyć trafności tego spostrzeżenia!

AA określa alkoholizm mianem śmiertelnej, nieuleczalnej choroby, porównywalnej z rakiem. Niektórzy nazywają go nawet rakiem duszy. AA zastrzega jednak, że nikt nie jest w stanie powiedzieć Ci, czy jesteś alkoholikiem. Tylko Ty możesz sobie odpowiedzieć na to pytanie.

W książce Allena Carra przeczytałam: Jeżeli wielokrotnie zdarzyło Ci się wypić więcej, niż zamierzałeś lub chciałeś, lub jeśli przysporzyłeś sobie problemów przez picie, możliwe, że straciłeś kontrolę i jesteś alkoholikiem. Tylko Ty możesz to stwierdzić. Nikt w AA nie może Ci powiedzieć, czy nim jesteś, czy nie.
AA porównuje alkoholizm do śmiertelnej, nieuleczalnej choroby, porównywalnej z rakiem.

Niektórzy nazywają nawet alkoholizm ‘rakiem duszy’. AA zastrzega jednak, że nikt nie jest w stanie powiedzieć Ci, czy jesteś alkoholikiem. Tylko Ty możesz sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Biorąc pod uwagę, że alkoholizm jest uważany za śmiertelną, nieuleczalną chorobę, i że jesteś jedyną osobą, która może zdiagnozować ją u siebie, chyba naprawdę warto zadać sobie pytanie, czy aby na pewno nadal masz nad wszystkim kontrolę.

A co, jeśli powiem Ci, że tej kontroli nie miałeś nigdy? Przeczytaj: Zdradliwy cykl uzależnienia. Na którym etapie jesteś? i przekonaj się sam, czy mam rację. 



Najpierw masz ochotę, potem ochota ma ochotę, a później stajesz się więźniem ochoty.


–  F. Scott Fitzgerald 






Źródła:

Allen Carr, Prosta metoda jak skutecznie kontrolować alkohol (oryg. The Easy Way to Control Alcohol).

Annie Grace, Obnażony umysł (oryg. Naked Mind).



stres paulinabohdanowicz alkohol pułapka relaks iluzja alkoholizm uzależnienie wiedza
By Paulina Bohdanowicz 17 Jan, 2024
Czy w momentach stresu zdarza Ci się sięgnąć po alkohol? Chwilowo to rozwiązanie może wydawać się skuteczne, jednak długoterminowo miewa ono odwrotny skutek.
Paulina Bohdanowicz psychologia alkohol uzależnienie wspomnienia pamięć abstynencja alkoholizm
By Paulina Bohdanowicz 20 Jul, 2023
Dlaczego pomimo świadomości szkód, jakie alkohol wyrządza nam i innym, nadal go pożądamy i o nim fantazjujemy?
Paulina Bohdanowicz Skóra Trądzik Łuszczyca Odwodnienie Alkohol a wygląd młodość Używki Wygląd
By Paulina Bohdanowicz 18 Jun, 2023
Czy wiesz, że już kilka drinków tygodniowo jest w stanie radykalnie wpłynąć na Twój wygląd?
Share by: