Blog Layout

Apr 03, 2021

7 Sposobów na lepszy sen

Podstawą regenerującego, naturalnego snu jest wprowadzenie się w odpowiedni nastrój. 
Jeżeli do tej pory wyciszałeś się alkoholem, być może Twój mózg będzie potrzebować kilku nowych bodźców, które ułatwią zasypianie. 
Poniżej przedstawiam Ci drobne nawyki, którymi możesz zastąpić wieczornego drinka. 


Każdy z nas odpręża się w inny sposób – czasem trzeba trochę poeksperymentować. Dlatego wypróbuj poniższe rady i znajdź sposób, który sprawdzi się u Ciebie.


1. Weź ciepłą kąpiel. 

Badania wykazują, że ciepła kąpiel około półtorej godziny przed snem nie tylko rozluźnia mięsnie i umysł, ale także zwiększa szansę na mocniejszy sen. 

Nieuniknione ochładzanie się ciała po wyjściu z wanny stymuluje przechodzenie organizmu z trybu dziennego na nocny i wysyła do mózgu sygnał sugerujący, że czas iść spać.


2. Wynieś z sypialni wszystkie urządzenia, które mają ekran.

Niebieskie światło emitowane np. przez wyświetlacz telefonu może zakłócać Twój rytm dobowy. Dlatego tak często mówi się o tym, żeby nie naświetlać oczu przez godzinę przed pójściem spać.

Usunięcie telefonu lub tableta z sypialni zmniejszy pokusę używania ich w łóżku. Jeśli potrzebujesz budzika, zainwestuj w taki tradycyjny, na baterie. 
Ewentualnie możesz po prostu położyć telefon z dala od szafki nocnej. Eksperci twierdzą, że wstawanie zaraz po usłyszeniu budzika jest dużo zdrowsze, niż przestawianie go co kilka minut i zapadanie w krótkie drzemki. 
Jeśli Twój budzik będzie oddalony od łóżka, to będziesz do tego zmuszony.


3. Kładź się spać i wstawaj codziennie o podobnej porze.

Spanie do południa w weekendy wydaje się dla niektórych kuszącym pomysłem, ale z pewnością nie ułatwi zasypiania o rozsądnej porze, gdy weekend dobiegnie końca. 

Nasz organizm funkcjonuje w rytmie okołodobowym, który w naturalny sposób reguluje godziny pracy i godziny snu. Zaburzanie tego rytmu powoduje zaburzenia snu. 
Jeśli przez kilka dni będziesz kładł się i wstawał o określonej godzinie, Twój organizm przyzwyczai się do tego rytmu i będzie wytwarzał hormony snu (melatoninę) o stałych porach. 


4. Nie spożywaj kofeiny po godzinie 14:00.

Nie musisz odstawiać kawy zupełnie. Poranna kawa nie zaszkodzi. Jednak już popołudniowa dawka kofeiny może wykoleić Cię z rytmu dobowego. 

Kofeina działa aktywnie około 8 godzin od spożycia. Spróbuj zamienić kawę na herbatę owocową lub jakąkolwiek inną bezkofeinową (i bezalkoholową) alternatywę. 


5. Włącz sobie minimedytację lub sleepcast.

Wycisz gonitwę myśli i zdystansuj się do stresów mijającego dnia dzięki minimedytacji. YouTube oferuje wiele wieczornych praktyk, ułatwiających zaśnięcie, jak również muzykę nasenną, której możesz słuchać wieczorem lub już zasypiając. 

Aplikacje takie jak Headspace i Insight Timer oferują sporo darmowych sleepcastów. Jeśli leżysz i z bezsenności patrzysz w sufit, wypróbuj je. Nie masz przecież nic do stracenia.


6. Wypisz rzeczy, o których nie chcesz myśleć, zasypiając.

Jeżeli jakiś problem wyjątkowo zaprząta Ci myśli, czasem warto go zapisać. Przelej na papier swoje frustracje lub napisz listę spraw do załatwienia jutro. 
Często zapisanie problematycznych lub martwiących myśli sprawi, że nie będą nas one nawiedzać w nocy.


7. Wykonaj spokojne ćwiczenia rozciągające lub poćwicz jogę.

Joga nie musi być żmudna i męcząca. 10- lub 15-minutowa, delikatna praktyka przed położeniem się spać jest znakomitym sposobem na pozbycie się napięcia, które utrzymuje się w mięśniach i często uniemożliwia zaśnięcie.

Jeżeli nie jesteś fanem jogi, czasem wystarczy delikatnie się porozciągać. Na YouTubie znajdziesz dużo ćwiczeń relaksujących lub rozciągających. Energiczne ćwiczenia lepiej zostawić sobie na rano. Podwyższają one tętno i dodają energii, więc unikaj ich po godzinie 19:00. 

Masz swoje sprawdzone sposoby na dobry sen?

Napisz do nas i podziel się nimi. 





stres paulinabohdanowicz alkohol pułapka relaks iluzja alkoholizm uzależnienie wiedza
By Paulina Bohdanowicz 17 Jan, 2024
Czy w momentach stresu zdarza Ci się sięgnąć po alkohol? Chwilowo to rozwiązanie może wydawać się skuteczne, jednak długoterminowo miewa ono odwrotny skutek.
Paulina Bohdanowicz psychologia alkohol uzależnienie wspomnienia pamięć abstynencja alkoholizm
By Paulina Bohdanowicz 20 Jul, 2023
Dlaczego pomimo świadomości szkód, jakie alkohol wyrządza nam i innym, nadal go pożądamy i o nim fantazjujemy?
Paulina Bohdanowicz Skóra Trądzik Łuszczyca Odwodnienie Alkohol a wygląd młodość Używki Wygląd
By Paulina Bohdanowicz 18 Jun, 2023
Czy wiesz, że już kilka drinków tygodniowo jest w stanie radykalnie wpłynąć na Twój wygląd?
Share by: