Blog Layout

Paulina Bohdanowicz • Feb 03, 2023

Jak alkohol wpływa na pamięć i procesy starzenia się mózgu?

To, że alkohol wpływa na naszą pamięć, gdy jesteśmy pod jego wpływem, nie jest żadną tajemnicą i każdy konsument jest tego świadomy. Ale czy wiesz, jak alkohol spożywany regularnie (nawet w niewielkich ilościach) wpływa długoterminowo na Twoją pamięć i zdolność do przyswajania informacji?

I co dzieje się w Twoim organizmie, gdy urywa Ci się film?


Alkohol a kurczenie i starzenie się mózgu


Badania naukowców z uniwersytetów w USA (Pensylwania) i UK (Oxford) wykazały, że mózg osoby pijącej już od jednego do dwóch drinków dziennie nie tylko dużo szybciej się starzeje, ale również się kurczy. 


Według ich badań mózg 50-letniej osoby pijącej około dwa kieliszki wina lub dwa piwa dziennie jest starszy o około 10 lat od mózgu osoby niepijącej.


Wiele badań zajmuje się obecnie zagadnieniem wpływu alkoholu na nasze „centrum dowodzenia” i coraz częściej wnioski wysnuwane przez specjalistów sugerują, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczna dzienna dawka alkoholu. 


Ten zadomowiony w naszej kulturze trunek powoduje zmiany w strukturze oraz wielkości mózgu, które w następstwie przekładają się na zaburzenia funkcji poznawczych. Udowodnione zostało, że alkohol zmniejsza w mózgowiu istotę szarą, czyli – prościej mówiąc – zabija szare komórki.


Efektem tego są problemy z przetwarzaniem informacji, co oznacza słabsze myślenie, problemy z koncentracją, gorszą pamięć i stopniowe obniżanie inteligencji, zarówno intelektualnej, jak i emocjonalnej. 


Na destrukcyjne działanie alkoholu bardziej podatne są kobiety. Badane przez 3 lata kobiety pijące umiarkowanie (1–2 jednostki dziennie) miały mózgi o mniejszej objętości niż należące do tego samego przedziału wiekowego abstynentki. 




Co jeśli piję tylko jednego drinka dziennie?

Alkohol i alzheimer – złe wieści dla tzw. pijących z umiarem 


Alzheimer i demencja kojarzą się głównie ze starością i problemami seniorów. Okazuje się jednak, że zarówno w Polsce, jak i na Zachodzie, demencja coraz częściej dotyka ludzi młodszych, nawet w wieku 40 lub 50 lat. Te wskaźniki niepokoją naukowców, dlatego prowadzi się coraz dokładniejsze badania związane z wpływem spożywania alkoholu na przedwczesną demencją i Alzheimerem.


Wskazują one jednoznacznie, że jeśli chodzi o nieodwracalne zaburzenia pamięci, miłośnikom regularnej konsumpcji napojów wyskokowych grozi niewesoła przyszłość.


Okazuje się, że spożycie zaledwie siedmiu standardowych jednostek alkoholu w tygodniu może powodować podwyższone stężenie żelaza w mózgu. To zaś jest powiązane z dużo większym zagrożeniem zapadnięcia na chorobę Alzhaimera. 


Według tych badań inny wpływ na nasz organizm ma wypicie siedmiu szklanek piwa jednego wieczoru niż picie jednej szklanki dziennie przez siedem dni. W skali tygodnia ilość jest taka sama, jednak okazuje się, że pod względem stężenia żelaza w jądrach podstawnych mózgu (z którymi związana jest choroba Alzheimera) gorsze skutki ma regularne picie alkoholu w małych ilościach.



A co, jeśli piję kilka drinków dziennie, ale się nie upijam?


Badania dotyczące regularnego picia kilku drinków dziennie wykazały bardzo ciemną stronę tego nawyku. Według naukowców „umiarkowany”, codzienny kontakt z alkoholem zmniejsza strukturalną integralność dorosłego mózgu nawet o 40%. 


Najbardziej podatny na zniszczenie jest hipokamp – rejon odpowiedzialny za uczenie się. Zmiany dotyczą również obszarów związanych z koordynacją ruchów i pamięcią krótkoterminową.


Przeprowadzono eksperyment na szczurach, którym codziennie podawano taką dawkę alkoholu, aby jego poziom we krwi osiągnął 0,08 promila (to odpowiada 3–5 drinkom, w zależności od masy ciała i płci). U poddanych badaniom gryzoni ilość wytwarzanych nowych komórek nerwowych była mniejsza o 30–40% w porównaniu do niepijącej grupy kontrolnej. 


To badanie wykazuje, że codzienne picie kilku drinków może być bardziej szkodliwe dla mózgu, niż dotąd sądzono.



A co jeśli piję rzadko ale solidnie.

Czyli, co się dzieje, gdy urywa nam się film?


Urwany film, czyli utrata świadomości przy zachowanej przytomności, przytrafia się wielu spożywającym alkohol. Czy zdarzyło Ci się nie móc przypomnieć sobie niektórych wydarzeń z imprezy albo nie bardzo pamiętać, jak wróciłeś do domu? 


Często nie traktujemy tego zajścia poważnie, szczególnie jeśli dotarliśmy do domu bezpiecznie, a rano z ulgą odkryliśmy, że nadal mamy telefon, portfel i nawet udało nam się przebrać w piżamę! 


Warto jednak wiedzieć, że reakcje, które zachodzą w naszym ciele i mózgu podczas tzw. urwanych filmów, mogą być bardzo destrukcyjne. Gdy alkohol zaczyna się rozkładać w naszym organizmie, produkowane są metabolity, które mają toksyczne działanie dla mózgu. Urwany film to sygnał, że zatrucie organizmu sięgnęło takiego poziomu, że mózg jest zmuszony osłabić przewodzenie w układzie krążenia i obniżyć ciśnienie.


Dodatkowo każda dawka alkoholu wywołuje wydzielanie dopaminy i serotoniny . W odpowiedzi na to mózg wydziela dynorfinę (która działa podobnie do opiatów), aby uspokoić nadaktywność neuroprzekaźników. Przeczytaj jak działa cykl dopaminowy


Po kilku lub kilkunastu takich rundach (inicjowanych każdym drinkiem) w mózgu panuje taki chaos i dysfunkcje chemiczne, że hamuje on i blokuje neurony, powstrzymując je tym samym przed wysyłaniem sobie sygnałów. Następstwem tego jest zamknięcie systemu przechowującego informacje. Przenoszenie wspomnień z pamięci krótko - do długotrwałej zostaje zablokowane. 


Przy każdym takim zajściu ilość straconych komórek mózgowych jest ogromna. Tkanka mózgowa nie ma zdolności regeneracji. Każde picie alkoholu zabija bezpowrotnie znaczne ilości komórek mózgowych.


Zaburzone procesy kodowania, przetwarzania i zachowywania informacji podczas „urwanych filmów” prowadzą do przedwczesnego obumierania i dysfunkcji mózgu oraz do demencji. 


Ponieważ natura wyposażyła nas w fizyczne mechanizmy chroniące przed autodestrukcją, kolejnym etapem po urwanym filmie jest tzw. tymczasowy „zgon”. Tym sposobem nasz organizm sprytnie i skutecznie próbuje nas uchronić przed nieświadomym wlewaniem w siebie kolejnych dawek trucizny i doprowadzeniem się tym do zgonu faktycznego. 




Podsumowanie przeróżnych badań wskazuje więc, że:


  • regularne picie małych ilości alkoholu może powodować podwyższone stężenie żelaza w mózgu, co zwiększa ryzyko rozwinięcia się choroby Alzheimera;


  • sporadyczne picie większych ilości alkoholu powoduje zniszczenia szarej masy w mózgu i prowadzi do stopniowego pogorszenia pamięci, zaburzeń koncentracji, coraz słabszego przyswajania informacji, a w miarę upływu lat – zwiększa ryzyko demencji;


  • osoby regularnie spożywające alkohol wykazują w badaniach pogorszoną pamięć i mniejszą objętość mózgu w porównaniu do osób stroniących od alkoholu;


  • nie ma bezpiecznej ilości alkoholu ani takiej, która w jakimś stopniu nie odbije się na naszym zdrowiu. Długotrwałe nadużywanie alkoholu w każdej ilości może uszkodzić i trwale upośledzać pamięć i zdolność uczenia się.


Twoje ciało i mózg są jednymi z najwspanialszych rzeczy na tej planecie. Nie trzeba być znawcą biologii, żeby wiedzieć, że nasz organizm jest nieskończenie bardziej złożony niż najinteligentniejsza technologia. Twoje ciało samo się reguluje, samo uzdrawia i chroni Cię przed Tobą samym. Czy choćby ze względu na to nie warto szanować bardziej tego, czym obdarzyła nas natura? 


A jakie są Twoje doświadczenia związane ze spożywaniem alkoholu?

Czy zauważyłeś pogorszenie pamięci, koncentracji lub przyswajania nowych informacji przy regularnym piciu?

Jeśli jesteś obecnie osobą niepijąca, czy czujesz jakieś różnice w funkcjonowaniu, np. większą przejrzystość umysłu, lepsze skupienie i pamięć? 


Napisz do mnie i podziel się swoimi spostrzeżeniami.



Najbardziej podstawową krzywdą, jaką możemy zadać sami sobie, jest pozostanie ignorantami, nie mając odwagi i szacunku, by spojrzeć na siebie szczerze i łagodnie.

~ Pema Chödrön




Źródła:


William Porter, Alcohol Explained.


Wpływ alkoholu na mózg – wyniki obszernego badania

https://www.termedia.pl/neurologia/Wplyw-alkoholu-na-mozg-wyniki-obszernego-badania,46047.html#:~:text=%E2%80%93%20Badanie%20z%20udzia%C5%82em%2036%20tys,naukowc%C3%B3w%20z%20University%20of%20Pennsylvania.


Can Blacking Out Cause Brain Damage, 

https://baystaterecoverycenter.com/can-blacking-out-cause-brain-damage/.


Umiarkowane picie alkoholu szkodzi na mózg – Alzheimer, Parkinson, https://zdrowie.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/8502517,umiarkowane-picie-alkoholu-szkodzi-na-mozg-alzheimer-parkinson.html.


What is the link between alcohol and Alzheimer’s disease?

https://www.medicalnewstoday.com/articles/alcohol-alzheimers.

 

Rutgers Researchers Say Daily Drinking Can Be Risky

https://www.rutgers.edu/news/rutgers-researchers-say-daily-drinking-can-be-risky

 

stres paulinabohdanowicz alkohol pułapka relaks iluzja alkoholizm uzależnienie wiedza
By Paulina Bohdanowicz 17 Jan, 2024
Czy w momentach stresu zdarza Ci się sięgnąć po alkohol? Chwilowo to rozwiązanie może wydawać się skuteczne, jednak długoterminowo miewa ono odwrotny skutek.
Paulina Bohdanowicz psychologia alkohol uzależnienie wspomnienia pamięć abstynencja alkoholizm
By Paulina Bohdanowicz 20 Jul, 2023
Dlaczego pomimo świadomości szkód, jakie alkohol wyrządza nam i innym, nadal go pożądamy i o nim fantazjujemy?
Paulina Bohdanowicz Skóra Trądzik Łuszczyca Odwodnienie Alkohol a wygląd młodość Używki Wygląd
By Paulina Bohdanowicz 18 Jun, 2023
Czy wiesz, że już kilka drinków tygodniowo jest w stanie radykalnie wpłynąć na Twój wygląd?
Share by: