Blog Layout

Paulina Bohdanowicz • Jan 14, 2022

Jak szybko regeneruje się Twój organizm, gdy przestajesz pić alkohol?

Rok 2021 i część roku 2020 były dość nietypowe dla nas wszystkich. Ciągnąca się w nieskończoność pandemia, pokrzyżowane plany, ograniczenia i ciągła niepewność sprawiły, że wiele osób zaczęło częściej sięgać po alkohol. Jednym przynosiło to chwile ukojenia w stresie, innym urozmaicało monotonność lockdownów. 



Nowy trend, jakim jest to, że sporo osób wdrożyło dodatkowy kieliszek wina, piwa czy koktajlu w wieczorną, pandemiczną rutynę, został nawet potwierdzony w badaniach naukowych.

 

Niezależnie od tego, jak ten dodatkowy drink odbija się na Twoim codziennym samopoczuciu, przyjrzyj się pozytywnym zmianom, które zachodzą w nas, gdy na jakiś czas zupełnie odstawimy alkohol. Świadomość tego, co się dzieje, może pomóc Ci zdecydować, czy chcesz utrwalać w sobie nawyk picia większych ilości alkoholu, czy może jednak spróbować czegoś nowego.



Oczywiście, wszystko jest dla ludzi i alkohol spożywany w umiarze niekoniecznie musi stać się problemem. Za to jest nim na pewno to, że częstotliwość i ilość wypijanego alkoholu często wymykają się spod kontroli.


Za szkodliwe i zahaczające o sferę problemu uznawane jest picie ponad 14 drinków tygodniowo przez mężczyzn i 12 przez kobiety. To przecież tylko 2 małe, wieczorne drinki po stresującym dniu w pracy!


Alkohol ma wpływ na całe nasze ciało. Spowalnia i obciąża funkcjonowanie wszystkich narządów. Sprawia, że nasz organizm musi pracować ciężej niż zwykle, żeby zneutralizować toksyny. Na dłuższą metę staje się to prawdziwym wyzwaniem dla zdrowia fizycznego i psychicznego. 

 

Konsekwencje regularnego picia są powszechnie znane: niski poziom energii, bóle głowy, nadwaga – te są łatwo zauważalne. Pozostałe są subtelne i mniej widoczne, ale za to bywają bardziej niebezpieczne: wysokie ciśnienie, niewydolność serca, uszkodzenie wątroby, cukrzyca, nowotwory. 

 

To, że obecnie nie odczuwasz danej przypadłości, nie oznacza, że jej nie ma, albo że się ona w Tobie nie rozwija. 

~ Mita Johnson 



Dobra wiadomość jest taka, że wiele szkód wyrządzonych przez alkohol można odwrócić.

Po jego odstawieniu zauważysz przypływ energii, będziesz mieć jaśniejszy umysł i dużo lepsze samopoczucie. A na efekty nie będzie trzeba długo czekać. 

 

Odczucia będą oczywiście dla każdego indywidualne, jednak większość regularnie pijących zauważa podobne efekty odstawienia alkoholu. Oto one:


Dzień 1 


Nie spodziewaj się, że pierwszego dnia abstynencji zanotujesz dużą poprawę samopoczucia. Większość rezygnujących z regularnego picia będzie odczuwać głównie dyskomfort, rozdrażnienie, zmęczenie i wzmożone zapotrzebowanie na węglowodany i cukier. A osoby fizycznie uzależnione od alkoholu mogą mieć bardzo ciężkie objawy odstawienia i wymagać opieki medycznej.



Dni 2–3 

 

Jeżeli nie jesteś fizycznie uzależniony od alkoholu, nie będziesz na tym etapie odczuwać ogromnej różnicy na poziomie fizjologicznym. Emocjonalnie jednak możesz zacząć tęsknić za uczuciem chwilowego ukojenia i relaksu, jakie dawała Ci lampka wina lub kufel piwa.


Gdy przytrafi Ci się coś stresującego (a wielu z nas musi się na co dzień mierzyć ze stresem), będziesz prawdopodobnie czuł irytację, że zrezygnowałeś z głównego sposobu na odreagowanie. Wiele osób już na tym etapie się poddaje. Jeżeli jednak go przetrwasz, zaczną dziać się bardzo pozytywne rzeczy.



Dni 4–7 

 

Subtelne fizjologiczne zmiany zaczynają być odczuwalne po około 72–96 godzinach po odstawieniu alkoholu. Pierwsza z rzeczy, które zauważysz, to przypływ energii i dużo lepsza jakość snu. Twoje sny staną się też dużo bardziej wyraziste.

 

Alkohol zaburza cykl snu na dwa sposoby: 


  • utrudnia wejście w fazę REM, czyli fazę marzeń sennych. Uniemożliwia to regenerację psychiczną organizmu, dlatego im więcej pijemy, tym bardziej czujemy się zmęczeni;


  • na skutek przetwarzania przez organizm rozkłada się na cukry, które – będąc stymulantem – sprawiają, że budzisz się wcześnie nad ranem. Nawet jeśli uda Ci się ponownie zasnąć, będzie to sen mało wartościowy. 

 

Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj: Jak alkohol wpływa na sen?.

 


Tydzień 2 

 

Na tym etapie prawdopodobnie skumulowałeś już kilka nocy regenerującego snu. Odczujesz więc wzmożony przypływ energii, będzie Ci się łatwiej wstawać, będziesz potrzebować mniej kofeiny, usprawni się Twoja koncentracja i poprawi nastrój.


Zauważysz, że codzienne obowiązki stają się przyjemniejsze. Twoja produktywność w pracy wzrośnie, a gdy dzieci poproszą Cię, żebyś się z nimi pobawił, zrobisz to z większym entuzjazmem i zaangażowaniem.

 

Zaczniesz zauważać drobne zmiany w wyglądzie skóry. Alkohol ma właściwości odwadniające i jest moczopędny, dlatego po jego odstawieniu Twoja cera zacznie wyglądać na zdrowszą, młodszą i jędrniejszą. Poprawa nawodnienia będzie miała pozytywny wpływ na różne organy, ale na skórze te efekty będą najszybciej widoczne.

 

 

Tygodnie 3–5

 

W tym okresie zachodzą największe zmiany regeneracyjne. Cały Twój układ nerwowy przechodzi przez dogłębne procesy naprawcze. Będzie się to objawiać poprzez uczucie spokoju, lepszy nastrój, przejrzystość umysłu. Zauważysz, że usprawni się Twoja pamięć, a umiejętność koncentracji osiągnie poziom, jakiego być może dawno nie zaznałeś.

Wiele osób, które do tej pory cierpiały na stany depresyjne lub lękowe, zaczyna odczuwać ich zmniejszoną lub znikającą intensywność. 

 

Twój układ pokarmowy usprawnia się, a dolegliwości trawienne zmniejszają. Gdy pijesz regularnie, podrażniasz żołądek kwasami, które wytwarzają się w procesie metabolizowania alkoholu. Powoduje to niestrawność, refluks i zgagę. Po kilku tygodniach abstynencji Twój żołądek odzyskuje naturalną równowagę chemiczną i regeneruje się. 

 

Wątroba i nerki również przechodzą gruntowną odbudowę. Jest to niezwykle ważne. Wątroba odpowiada za usuwanie toksyn z ciała i pomaga w absorbowaniu składników odżywczych z pożywienia. Np. witaminy K odpowiedzialnej za krzepliwość krwi, której wchłanianie uniemożliwia alkohol. Jeżeli więc do tej pory miałeś problem z pękającymi naczyńkami czy siniakami, zaczniesz zauważać teraz dużą poprawę. 

 

Na tym etapie Twój zwiększony apetyt na węglowodany i cukier zacznie się stabilizować. Możliwe, że zaczniesz więc zauważać spadek wagi lub tendencje do sięgania po zdrowsze jedzenie. 

 


Miesiące 1–3

 

Po kilku miesiącach abstynencji wszystkie pozytywne zmiany nakładają się, a skumulowane procesy naprawcze sprawiają, że Twój stan zdrowia i kondycja psychiczna ogromnie się poprawiają. 


Badania prowadzone nad osobami niepijącymi potwierdziły, że odstawienie alkoholu znacząco zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia i nowotworowych (szczególnie raka wątroby, żołądka i gardła). Ponadto przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu i unormowania ciśnienia krwi.

 


Czy robiłeś sobie kiedyś kilkutygodniowe przerwy od alkoholu? Jeśli tak, to jakie były Twoje osobiste spostrzeżenia? Ja opisałam swoje w artykule: 8 wspaniałych zmian po 8 tygodniach bez alkoholu.

 

 

Na zdrowie!

 



Jednym z powodów, dla których ludzie opierają się zmianom, jest to, że skupiają się na tym, z czego muszą zrezygnować, zamiast na tym, co mają do zyskania

~ Rick Godwin






Źródła: 

 

Konferencja Advances in Addiction Recovery organizowana przez New Hampshire Alcohol & Drug Abuse Counselors Association.

COVID-19 a uzależnienia: jak epidemia wpłynęła na spożycie alkoholu?https://pulsmedycyny.pl/covid-19-a-uzaleznienia-jak-epidemia-wplynela-na-spozycie-alkoholu-992302.


stres paulinabohdanowicz alkohol pułapka relaks iluzja alkoholizm uzależnienie wiedza
By Paulina Bohdanowicz 17 Jan, 2024
Czy w momentach stresu zdarza Ci się sięgnąć po alkohol? Chwilowo to rozwiązanie może wydawać się skuteczne, jednak długoterminowo miewa ono odwrotny skutek.
Paulina Bohdanowicz psychologia alkohol uzależnienie wspomnienia pamięć abstynencja alkoholizm
By Paulina Bohdanowicz 20 Jul, 2023
Dlaczego pomimo świadomości szkód, jakie alkohol wyrządza nam i innym, nadal go pożądamy i o nim fantazjujemy?
Paulina Bohdanowicz Skóra Trądzik Łuszczyca Odwodnienie Alkohol a wygląd młodość Używki Wygląd
By Paulina Bohdanowicz 18 Jun, 2023
Czy wiesz, że już kilka drinków tygodniowo jest w stanie radykalnie wpłynąć na Twój wygląd?
Share by: