Blog Layout

Paulina Bohdanowicz • May 29, 2021

Kac po trzydziestce

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego, gdy byłeś młodszy, dużo lepiej radziłeś sobie po nocy zarwanej na imprezie? Masz wrażenie, że obecnie kac doskwiera Ci zdecydowanie dłużej i jest cięższy do zniesienia? 

Z biegiem lat Twoje ciało zmienia się, dojrzewa, rośnie… później maleje. A wraz z tymi zmianami zachodzą w nim procesy, które warunkują to, jak radzi sobie z różnymi czynnikami zewnętrznymi – w tym z alkoholem. 
Alkohol, w zależności od tego, jak często i w jakich ilościach go pijemy, ma wpływ na różne nasze organy i ich funkcje, poczynając od pracy mózgu, na nerkach i wątrobie kończąc. W miarę upływu lat zdolność narządów do neutralizowania alkoholu słabnie. 

Może zauważyłeś, że z wiekiem potrzeba Ci mniej alkoholu, żeby poczuć rausz, albo że dłużej dochodzisz do siebie po wypiciu większych ilości?

Oto trzy główne powody, dla których tak się dzieje:

1) Z wiekiem krążenie spowalnia, co oznacza, że przez naszą wątrobę przepływa mniejsza ilość krwi. Co za tym idzie, przetrawienie alkoholu zajmuje więcej czasu. Jeżeli pijesz więc regularnie lub jednorazowo spożywasz większą ilość, alkohol dłużej niż w młodości zalega w Twoim organizmie, a toksyny uwalniane powoli w procesie jego rozkładu wydłużają kiepskie samopoczucie.

2) Z upływem lat zmniejsza się również masa mięśniowa, a to oznacza, że większa ilość alkoholu pozostaje w krwiobiegu. Akumulacja alkoholu we krwi jest więc bardziej odczuwalna.

3) Być może zauważyłeś też, że wspomnienia tego, co działo się, gdy byłeś pod wpływem alkoholu, są coraz bardziej mgliste. Pewne części mózgu kurczą się z wiekiem, a pogarszająca się pamięć jest tego naturalną konsekwencją. Picie alkoholu znacznie przyśpiesza proces starzenia się mózgu. Ale można go opóźnić aktywnością fizyczną i zdrowszym trybem życia!


Kac to zemsta ocalałych komórek nerwowych za poległych towarzyszy
 ~ Autor nieznany 


Czemu boli głowa?

Wyjaśniliśmy już sobie, dlaczego tolerancja na alkohol zmniejsza się z wiekiem. Ale co z okropnym kacem? Dlaczego im jesteśmy starsi, tym trudniejszy jest on do zniesienia?

Każdy chyba wie, że alkohol odwadnia. To akurat dzieje się niezależnie od wieku, jednak im jesteśmy starsi, tym bardziej stajemy się podatni na odwodnienia. Z wiekiem zmniejsza się nie tylko odczuwanie pragnienia, ale również zdolność do zatrzymywania wody w organizmie. 

Dodaj do tego miksu kolejny odwadniający czynnik, jakim jest alkohol, i masz odpowiedź, dlaczego po zakrapianej nocy budzisz się z wyschniętymi ustami i pulsującym bólem głowy. Odwodnienie powoduje też stany zapalne – zwiększa się uczucie dyskomfortu i zmęczenie, mogą pojawić się opuchnięcia, a czasem nawet problemy skórne.



Mimo wielu godzin twardego snu, wstajesz zmęczony

Alkohol niekorzystnie oddziałuje na jakość snu. Sprawia, że częściej się budzisz i pozbawia Cię cennej fazy REM, która ma ogromny wpływ na samopoczucie psychiczne i fizyczne i umożliwia ciału regenerację. Z wiekiem każda zarwana noc jest dużo bardziej odczuwalna i odbija się na Twoim zdrowiu i nastroju. 

Bezsenność jest problemem, który z wiekiem staje się bardziej dokuczliwy. Sporo osób pije wieczornego drinka, licząc na to, że łatwiej zapadnie w sen. Długotrwałe efekty takiej „terapii” przynoszą jednak skutki odwrotne od zamierzonych. Nawarstwiające się zmęczenie wywołuje coraz większy stres i niemożliwość naturalnego zaśnięcia. 


Jak sobie z tym wszystkim radzić?

Odpowiedź jest prosta – ograniczyć spożywanie alkoholu, a najlepiej całkiem z niego na dłuższy czas zrezygnować. Nasz organizm ma genialne zdolności naprawcze i potrafi się regenerować niemal w każdym wieku. Gdy odstawimy alkohol usprawnia się krążenie, cykl snu się stabilizuje a ciało lepiej przyswaja składniki odżywcze. 

Na pocieszenie podpowiem, że obecnie produkowanych jest coraz więcej dobrych, bezalkoholowych piw i win, które smakowo nie ustępują tym procentowym. Możesz sączyć je bez obawy o kiepskie samopoczucie następnego dnia.

Na Zachodzie coraz bardziej popularne są tzw. programy czy wyzwania bezalkoholowe, w których uczestnicy otrzymują wsparcie grupy, materiały motywacyjne, opiekę coacha i mnóstwo informacji, np. czym zastępować wieczornego drinka i jak przygotować się do snu, dlaczego warto robić sobie dłuższe przerwy od alkoholu, jak radzić sobie w sytuacjach towarzyskich i wiele innych. 

Już niedługo na stronie Alkorytmu dostępne będą takie programy. 

Napisz do mnie już teraz, aby dowiedzieć się więcej.



stres paulinabohdanowicz alkohol pułapka relaks iluzja alkoholizm uzależnienie wiedza
By Paulina Bohdanowicz 17 Jan, 2024
Czy w momentach stresu zdarza Ci się sięgnąć po alkohol? Chwilowo to rozwiązanie może wydawać się skuteczne, jednak długoterminowo miewa ono odwrotny skutek.
Paulina Bohdanowicz psychologia alkohol uzależnienie wspomnienia pamięć abstynencja alkoholizm
By Paulina Bohdanowicz 20 Jul, 2023
Dlaczego pomimo świadomości szkód, jakie alkohol wyrządza nam i innym, nadal go pożądamy i o nim fantazjujemy?
Paulina Bohdanowicz Skóra Trądzik Łuszczyca Odwodnienie Alkohol a wygląd młodość Używki Wygląd
By Paulina Bohdanowicz 18 Jun, 2023
Czy wiesz, że już kilka drinków tygodniowo jest w stanie radykalnie wpłynąć na Twój wygląd?
Share by: