Blog Layout

Paulina Bohdanowicz • Apr 15, 2021

6 Sprawdzonych sposobów na relaks bez alkoholu

Czy alkohol jest jednym z Twoich głównych sposobów na relaksowanie się po ciężkim dniu? O ile początkowo wydaje się on skuteczny, długoterminowo przyniesie Ci więcej problemów niż korzyści. Warto poszukać więc alternatywnych sposobów na relaks!

Każdy z nas musi od czasu do czasu zmierzyć się ze stresem. Nie każdy jego rodzaj jest czymś negatywnym. Umiarkowana dawka stresu może być pomocnym czynnikiem we wprowadzaniu pozytywnych zmian. 

Siła nawyku


Jeśli Twoją odruchową reakcją w stresujących sytuacjach jest sięgnięcie po alkohol, będziesz mieć problem z zachowaniem lub wykształceniem umiejętności i mechanizmów, które są w życiu potrzebne, żeby radzić sobie z codziennymi problemami. 


Za każdym razem, kiedy pokonujesz trudności w sposób naturalny, Twój mózg rejestruje to jako postęp i osiągnięcie czegoś wartościowego. Tłumienie stresu alkoholem znieczula Cię chwilowo, ale nie rozwiązuje problemu. Bodziec stresowy nadal istnieje, natomiast Ty, sięgając po drinka, odbierasz sobie możliwość uporania się z nim w sposób produktywny.


Jest wiele możliwości na zdrowe radzenie sobie ze stresem i wprowadzenie do naszego życia pozytywnych nawyków. Oto moje sprawdzone sposoby na relaks bez alkoholu:



1)     Zanieś telefon do drugiego pokoju i poczytaj książkę


Niezależnie od tego, czy przeglądasz Facebooka, sprawdzasz e-maile, czy czytasz wiadomości z kraju i ze świata, wpatrywanie się w ekran telefonu nie jest zajęciem, które wpłynie na Ciebie relaksująco.


Odłóż telefon, aby nie był w zasięgu wzroku, i odpręż się przy dobrej książce. Jeśli masz pod ręką świeczki, może warto je zapalić, żeby wzmóc odprężający nastrój. 




2)     Weź ciepła kąpiel lub prysznic (najlepiej słuchając muzyki)


Ciepła woda rozluźnia mięśnie i pomaga nam się odseparować od stresujących sytuacji.

Jeśli Twoje myśli są wyjątkowo rozbiegane, włącz sobie ulubioną muzykę. Możesz wsłuchać się w słowa, a nawet pośpiewać. Jeśli ktokolwiek Cię usłyszy, to pewnie uśmiechnie się na myśl o Twoim amatorskim występie. Poprawisz więc nastrój nie tylko sobie, ale i innym.




3)     Wyjdź na spacer i posłuchaj audiobooka lub podcastu


Zwykliśmy mówić, że z problemami trzeba się przespać. Ale możemy je też rozchodzić.

Spacer w pobliskim parku i zmiana otoczenia nie tylko obniżą Twój poziom stresu, ale też poprawią koncentrację i myślenie. A jeśli będzie to spacer w otoczeniu zieleni, to dodatkowo uwolnione zostaną hormony szczęścia. Jeśli Twoje myśli nadal będą krążyć wokół problemu, dobrze jest posłuchać audiobooka lub podcastu. 




4)     Ćwiczenia fizyczne


Moim ulubionym ćwiczeniem na stres jest joga. W chwilach stresu wolę szybszą jogę, która wymaga zaangażowania umysłu i trochę mnie zmęczy. Nie każdy jednak lubi tę formę aktywności. Dla niektórych skuteczniejszy jest jogging, jazda na rowerze lub po prostu seria pompek czy przysiadów.


YouTube oferuje sporo treningów, które można z łatwością wykonać w domu. Ważne jest, żeby unikać ćwiczeń cardio tuż przed pójściem spać, ponieważ mogą utrudniać zaśnięcie. 




5)     Medytacja lub koncentracja na oddechu


Wiele osób uważa, że medytacja w momencie dużego stresu jest trudna. Początkowo myśli będą miały tendencję do wymykania się spod kontroli. Po kilku pełnych skupienia wdechach i wydechach możesz zauważyć, że znów krążą wokół codziennych spraw i problemów. Nie zrażaj się tym jednak i próbuj różnych technik medytacji choćby przez kilka minut każdego dnia.


Medytacja pomaga nam lepiej poznać siebie i poczuć, co się dzieje wewnątrz nas. Uczy nas zauważać stresujące myśli, kiedy są jeszcze w zalążku. To daje nam szansę zdecydować, że chcemy pójść w innym kierunku – wybrać korzystniejszą reakcję i działanie.


Jeśli znasz angielski, polecam Ci takie aplikacje medytacyjne, jak Headspace czy Insight Timer, które oferują darmowe medytacje. Jeśli nie, to możesz poszukać na YouTubie, który oferuje sporo medytacji również po polsku.




6)     Przelej myśli na papier


Prowadzenie dziennika nie tylko pomaga produktywnie spędzić czas, ale co ciekawe zmniejsza poziom stresu i jest rodzajem autoterapii. Nie musisz prowadzić w nim głębokiej introspekcji (chyba że akurat masz na to ochotę), ale gdy obezwładniają Cię emocje, warto je uwolnić, pisząc.


Pisanie to rodzaj szczerej rozmowy z samym sobą, to czas, kiedy jesteśmy wyłącznie dla siebie. Wyrzucenie z siebie negatywnych emocji pomaga rozładować stres, łatwiej jest spojrzeć na wiele spraw z dystansem i efektywniej je rozwiązać. 


Warto wracać do swoich notatek, żeby uświadamiać sobie, że często problemy, które w danej chwili powodują mentalny kryzys, nie wydają się takie straszne, gdy patrzymy na nie z perspektywy czasu.


Pisanie uzależnia, ale – w przeciwieństwie do uzależnienia od alkoholu – jest to zdrowy nałóg. 



Kiedy przestaniesz pić alkohol, będziesz czuł dużo mniejszą potrzebę odstresowania się, bo będziesz naturalnie spokojniejszy.


Efekt każdej techniki relaksacyjnej, którą zastosujesz (ćwiczenia, medytacja) będzie się dłużej utrzymywać, a zmiany, które będą zachodzić w Twoim życiu, będą coraz bardziej widoczne.


Jest to spowodowane tym, że teraz nie tylko nie pijesz alkoholu, ale też dodajesz do swojego życia nowy, pozytywny nawyk. Zmieniasz nie tylko swój stosunek do alkoholu, ale również wykształcasz przyzwyczajenia, które odmienią Twoje życie.


Samo zrozumienie tego, że używałeś alkoholu do relaksowania się, a długotrwały efekt picia jest zupełną odwrotnością relaksu, sprawi, że zauważysz, jak sam siebie oszukiwałeś przez wiele ostatnich lat.


Wmawia się nam, że alkohol jest powodem wszelkiej radości, zabawy, sukcesu i odprężenia, a prawda jest taka, że im więcej go spożywamy, tym bardziej zostajemy obdarci z tych czynników, które wierzyliśmy, że alkohol nam dawał. 


Najpierw tworzymy sami swoje nawyki, potem nawyki tworzą nas

~ John Dryden


stres paulinabohdanowicz alkohol pułapka relaks iluzja alkoholizm uzależnienie wiedza
By Paulina Bohdanowicz 17 Jan, 2024
Czy w momentach stresu zdarza Ci się sięgnąć po alkohol? Chwilowo to rozwiązanie może wydawać się skuteczne, jednak długoterminowo miewa ono odwrotny skutek.
Paulina Bohdanowicz psychologia alkohol uzależnienie wspomnienia pamięć abstynencja alkoholizm
By Paulina Bohdanowicz 20 Jul, 2023
Dlaczego pomimo świadomości szkód, jakie alkohol wyrządza nam i innym, nadal go pożądamy i o nim fantazjujemy?
Paulina Bohdanowicz Skóra Trądzik Łuszczyca Odwodnienie Alkohol a wygląd młodość Używki Wygląd
By Paulina Bohdanowicz 18 Jun, 2023
Czy wiesz, że już kilka drinków tygodniowo jest w stanie radykalnie wpłynąć na Twój wygląd?
Share by: